Konkurs Wielkanocny3 maja br. przedstawicielki kół gospodyń wiejskich gminy Nowy Żmigród reprezentowały naszą Lokalną Grupę Działania podczas II edycji "konkursu wielkanocnego" zorganizowanego przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Podkarpackiego. Uczestnikami konkursu, którego finał w tym roku odbył się w Hali Widowiskowo-Sportowej w Ropczycach, mogły być Lokalne Grupy Działania z terenu województwa podkarpackiego. Tym razem do udziału w konkursie zgłosiło się 18 lokalnych stowarzyszeń.

Celem konkursu było wyłonienie i promowanie najlepszych potraw i koszy wielkanocnych oraz poznawanie i kultywowanie tradycji wielkanocnych regionu, a jury dokonując oceny miało brać pod uwagę: ilość potraw na stole wielkanocnym, ich różnorodność oraz pracochłonność oraz sposób prezentacji. Przy ocenie kosza wielkanocnego brano pod uwagę: powiązanie z tradycją, pracochłonność, estetykę, a także różnorodność pokarmów i dekoracji.

Mimo, iż nie udało się zająć miejsca na podium, naszym reprezentantkom należą się ogromne podziękowania za włożony trud i poświęcony czas, które to zdecydowanie nie zostały należycie docenione przez komisję oceniającą. Panie przygotowały wiele apetycznie wyglądających potraw, których smakiem zachwycali się odwiedzający nasze stanowisko goście. Na stole szczególnie dostrzec można było różnorodność potraw, której na wielu innych brakowało. Pojawiły się ciasta, domowy chleb, mięsa, pasztet, jaja i wiele innych. Szczególne zainteresowanie wzbudzały "jaja marynowane" – odwiedzający kosztowali i zadawali dużo pytań odnośnie sposobu ich przyrządzenia.

W konkursie przyznano nagrody za 3 kolejne miejsca oraz wyróżnienia - wszyscy otrzymali sprzęt AGD.Partner serwisu: Agencja KS