Konkurs Bożonarodzeniowy w Urzędzie Marszałkowskim29 grudnia 2010 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie LGD Stowarzyszenie "Subregion magurski – szansa na rozwój", reprezentowana przez Koła Gospodyń Wiejskich, wzięła udział w Konkursie Bożonarodzeniowym, którego celem jest promowanie najlepszych potraw i aranżacji stołu wigilijnego oraz poznawanie i kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych regionu.

To już druga edycja konkursu. W jego ramach Lokalne Grupy Działania przygotowały i zaprezentowały jedną konkursową potrawę wigilijną charakterystyczną dla terenu, z którego pochodzą. Naszą potrawą były pierogi z suszonych owoców. Do udziału w konkursie zgłosiło się 18 lokalnych stowarzyszeń z trenu województwa podkarpackiego.

Koła Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy przygotowały 12 tradycyjnych potraw wigilijnych i pięknie wyglądający stół, który uginał się pod ciężarem smaczności. Ocena naszego stanowiska była dosyć wysoka, ale nie udało się zająć miejsca na podium.

Kapituła Konkursowa po ocenie smaku i estetyki prezentowanej potrawy regionalnej oraz stołu wigilijnego zgodnie z przyjętymi kryteriami takimi jak: ilość potraw na stole wigilijnym, sposób prezentacji, tradycja, pracochłonność i różnorodność potraw.

Pierwsze miejsce przyznała Lokalnej Grupie Działania "Dorzecze Mleczki" za rybę faszerowaną w galarecie, drugie miejsce zdobyła Lokalna Grupa Działania "Liwocz", za pstrąga faszerowanego. Trzecie miejsce przypadło "Czarnorzecko-Strzyżowskiej Lokalnej Grupie Działania", za kwaśną kaszę. Zwycięzcy za pierwsze trzy miejsca odebrali nagrody w postaci sprzętu AGD. Pozostali uczestnicy konkursu również zostali nagrodzeni sprzętem gospodarstwa domowego. Nasza grupa otrzymała kuchenkę mikrofalową.  

Jednak w konkursie byli tylko wygrani, bo przygotowanie tak pysznych potraw, mimo że nie nagrodzonych pierwszym miejscem, jest sukcesem samym w sobie. Nasze stanowisko było odwiedzane przez wielu gości, którzy zachwycali się smakiem potraw jakie panie z KGW przygotowały.Partner serwisu: Agencja KS