Cmentarz wojenny w Desznicy odrestaurowany!Wdzięczność zdobi grób zwycięskich synów. Siła wzmocni naród w wieńcu sławy. Taka właśnie inskrypcja znajduje się na jednej z tablic zdobiących wejście na cmentarz z czasów I wojny światowej w Desznicy. Cmentarz ten znajduje się u podnóża świątyni - dawnej cerkwi greckokatolickiej pw. św. Dymita Męczennika, a jego uroczyste otwarcie i poświęcenie po renowacji  odbyło się 5 października 2010 r. To już trzeci cmentarz z okresu I wojny światowej na terenie gminy Nowy Żmigród, który został gruntownie odnowiony. Całkowity koszt remontu cmentarza to  335 710,18 zł. Środki pochodziły  z Urzędu Województwa (182 327,19 zł) oraz z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa  (130 000 zł) a także z budżetu Gminy  Nowy Żmigród (23 382,99) zł. Przy okazji remontu cmentarza wykonano kamienne obejście wokół kościoła. Było to możliwe dzięki środkom osi 4 Leader PROW 2007–2013 w ramach działania Odnowa i rozwój wsi. Wysokość pomocy wyniosła 24 150 zł, pozostała kwota 8 050 zł to wkład własny parafii oraz społeczna pomoc mieszkańców, która znacząco obniżyła koszty prac.

Na uroczystość poświęcenia cmentarza przybył JE ks. biskup Edward Białogłowski. O godz. 1400 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, na której obecne były władze gminy i inni zaproszeni goście. W darach ołtarza znalazł się znicz, który po mszy zapłonął na mogile. Poświęcenie cmentarza poprzedziła uroczysta procesja wokół kościoła. Po zakończonej modlitwie nad mogiłami poległych żołnierzy, uczestnicy przenieśli się do budynku szkoły podstawowej, gdzie odbyły się  prelekcje: Łemkowie i cerkwie w Beskidzie Niskim – krótki rys historyczny. Cerkiew w Desznicy i jej piękno; I wojna Światowa na terenie Beskidu Niskiego i Bitwa Gorlicka; Beskidzkie cmentarze wojenne, ich twórcy i najciekawsze przykłady architektury cmentarnej, do których należy też odrestaurowany cmentarz w Desznicy.  Prowadzący prelekcje na temat cmentarzy Roman Frodyma podkreślił fakt, że w tych mogiłach leżą ludzie, którzy walczyli o wspólną wolność.

Gdy uroczystości dobiegły końca Wójt Gminy Krzysztof Augustyn podziękował biskupowi  Edwardowi Białogłowskiemu za obecność, przewodnikom górskim Romanowi Frodymie oraz Łukaszowi  Kuczmarzowi za wygłoszone wykłady, a także gościom za przybycie. Serdeczne podziękowania złożył także proboszcz parafii w Desznicy ks. Józef Obłój przede wszystkim władzom  gminy  za ich pomoc materialną jaką włożyły w renowacje cmentarza i wszystkim, którzy przybyli, by złożyć hołd poległym w walce o wolność.Partner serwisu: Agencja KS