KGW Nienaszów-Sośniny na Konkursie Bożonarodzeniowym w RzeszowieW sobotę 13 grudnia odbył się w Rzeszowie finał kolejnej edycji „Konkursu Bożonarodzeniowego” organizowanego przez  Zarząd Województwa Podkarpackiego w ramach Planu Działania dla Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Celem konkursu było wyłonienie i promowanie najlepszych potraw bożonarodzeniowych i obrzędów oraz poznawanie i kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych województwa podkarpackiego. W tym roku Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Subregion Magurski – Szansa na Rozwój” z siedzibą w Nowym Żmigrodzie reprezentowało w konkursie KGW Nienaszów-Sośniny.

Po raz pierwszy impreza odbyła się w weekend i poza Urzędem Marszałkowskim, co pozwoliło zwiększyć zasięg oddziaływania imprezy. Do galerii Nowy Świat przybyli przedstawiciele 19 z 31 podkarpackich Lokalnych Grup Działania.

Prezentacje poszczególnych grup oceniała 5-osobowa kapituła konkursowa, która wyłoniła laureatów na podstawie następujących kryteriów: ilość potraw na stole wigilijnym, powiązanie z tradycją wigilijną, estetyka, opis sposobu sporządzenia, pracochłonność i różnorodność potraw oraz udział zespołu kolędującego.

Uczestniczki zaprezentowały stół świąteczny, pełen zwyczajowo przygotowywanych potraw wigilijnych – znalazły się na nim: kapusta kwaszona z grzybami, barszcz z uszkami, gołąbki z grzybami, ryba w galarecie, chleb domowy, zupa grzybowa, pierogi z śliwką, pierogi ruskie, pierogi z kapustą i grzybami, groch, ziemniaki z cebulką, kluski pieczone z makiem, fasola, kasza z śliwkami, ciasta: makowiec zawijany, pychotka, pierniczki świąteczne oraz kompot z suszek.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęła LGD Porozumienie dla Rozwoju Obszarów Wiejskich „Ekonomika – Nauka – Tradycja” PROWENT z Mielca, drugie – LGD Partnerstwo 5 Gmin z Ropczyc, a trzecie – LGD Dorzecze Mleczki z Przeworska. Panie z KGW Nienaszów-Sośniny w ramach przyznanych wyróżnień odebrały z rąk Członka Zarządu Województwa Podkarpackiego Lucjana Kuźniara pamiątkowy dyplom, a jako nagrodę otrzymały 8-elementowy zestaw garnków firmy Zelmer.

Stoły uginające się od wigilijnych potraw, piękne, świąteczne ozdoby, kolędnicy i kapele wygrywające na scenie kolędy stworzyły wyjątkowy przedsmak świątecznej atmosfery, a dla mieszkańców stolicy Podkarpacia była to okazja, by zapytać o przepisy i posmakować potraw, których tradycja sięga wielu pokoleń wstecz.Partner serwisu: Agencja KS