Policjanci rozdawali odblaskiPolicjanci z komisariatu w Nowym Żmigrodzie prowadząc działania ukierunkowane na bezpieczeństwo osób pieszych rozdawali elementy odblaskowe. Podczas spotkań z dziećmi, jak również w trakcie kontroli drogowych funkcjonariusze zachęcali do noszenia odblasków i przypominali o zmianie przepisów dotyczących ich stosowania przez pieszych. Fundatorem odblaskowych opasek i współorganizatorem działań było Stowarzyszenie „Subregion Magurski − Szansa na Rozwój”. Łącznie rozdano ponad pół tysiąca odblasków.

Propagowanie i uświadamianie, jak ważne jest noszenie odblaskowych elementów było głównym celem działań profilaktycznych prowadzonych przez  policjantów z Nowego Żmigrodu. Funkcjonariusze w ramach akcji odwiedzali szkoły na trenie gmin Krempna i Nowy Żmigród, przeprowadzając pogadanki z  najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego.

W trakcie spotkań dzieci poznawały zasady bezpiecznego zachowania się na drodze, uczyły się jak postępować w sytuacjach stanowiących dla nich zagrożenie, aby uchronić się przed wypadkiem. Najmłodsi ćwiczyli umiejętność rozróżniania podstawowych znaków drogowych, prawidłowego korzystania z przejścia dla pieszych. Funkcjonariusze przekonywali również dzieci, że  noszenie odblasków to nie „obciach”, a stylowy, mądry i bezpieczny wybór. Na zakończenie każdego spotkania wręczali najmłodszym odblaskowe opaski ufundowane przez Stowarzyszenie „Subregion Magurski − Szansa na Rozwój”.

Funkcjonariusze w ramach prowadzonych działań  odblaski   rozdawali  również podczas kontroli drogowych, w czasie których przypominali, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym musi używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. 

Warto pamiętać o tym obowiązku.  Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców − wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.Partner serwisu: Agencja KS