Finał "Konkursu bożonarodzeniowego" 201219 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego odbył się finał kolejnej edycji konkursu bożonarodzeniowego organizowanego przez Zarząd Województwa Podkarpackiego oraz Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w Rzeszowie. Celem Konkursu było wyłonienie i promowanie najlepszych potraw bożonarodzeniowych i obrzędów oraz poznawanie i kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych województwa podkarpackiego.

W tym roku LGD Subregion Magurski reprezentowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Sadkach. Zaprezentowały stół świąteczny, na którym nie zabrakło tradycyjnych potraw bożonarodzeniowych – znalazły się tam m.in. barszcz czerwony z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, pierogi z kaszą jaglaną, pierogi z śliwami, kapusta z grochem, gołąbki z kaszą gryczaną, ryba w galarecie oraz ryba zapiekana.

Prezentacje poszczególnych grup oceniała kapituła konkursowa, która wyłoniła laureatów na podstawie następujących kryteriów:

  • ilość potraw na stole wigilijnym,
  • powiązanie z tradycją,
  • estetyka,
  • opis sposobu sporządzenia,
  • pracochłonność i różnorodność potraw.

Za udział w konkursie reprezentantki LGD otrzymały naczynia kuchenne oraz zestaw noży, które trafią na wyposażenie miejscowego domu ludowego.Partner serwisu: Agencja KS