Wycieczka do WarszawyW miesiącu wrześniu 2009 r. Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Subregion Magurski – szansa na rozwój” w ramach Programu Integracji Społecznej sfinalizowała projekt pod nazwą Zorganizowanie zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży z terenu całej gminy, umożliwiających rozwój zainteresowań oraz szerszy dostęp do alternatywnych i rozwijających form spędzania wolnego czasu… Odbiorcami usługi, którą była 5-dniowa wycieczka do Warszawy, byli uczniowie klas I gimnazjum z terenu naszej gminy – łącznie 130 osób. W wycieczce uczestniczyli ci uczniowie, którzy dostarczyli pisemne zgody rodziców na wyjazd, a w przypadku jej braku, na to miejsce w wycieczce uczestniczył uczeń wyróżniony przez dyrektora szkoły za wyniki w nauce.

Wspólny wyjazd dał młodym ludziom, którzy rozpoczęli naukę w nowej szkole, szansę integracji i pogłębienia dotychczasowych więzi, był szansą aktywnego wypoczynku i bliższego poznania historii, dóbr kultury i podniesienia poziomu świadomości narodowej. Niewątpliwie przyczynił się także do wyrównania szans edukacyjnych i usamodzielnienia uczestników.

Program wycieczki zawierał m.in.: 5-godzinny spacer z przewodnikiem po Warszawie – uczestnicy zwiedzili Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście i okolice oraz Łazienki Królewskie i inne. W programie były także: zwiedzanie Zamku Królewskiego oraz Muzeum Pożarnictwa, wyjazd windą na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki oraz zwiedzanie z przewodnikiem wystawy Żyj zdrowo! Sport i szpinak oraz wizyta w Sejmie wraz z posłem z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego – Mieczysławem Kasprzakiem.

W związku z tym, iż zdecydowana większość młodych ludzi uczestniczących w wycieczce nie miała okazji wcześniej być w naszej stolicy, postarano się, by jak najefektywniej wykorzystać środki finansowe, które były do rozdysponowania. Poza tym, co przewidziane było w programie wycieczki, w wyniku zaistniałych oszczędności wszystkim grupom udało się skorzystać z tarasu widokowego lotniska Okęcie – można było zobaczyć całą płytę lotniska, startujące i lądujące samoloty – cały żyjący i skomplikowany mechanizm portu lotniczego. Atrakcją dla młodych ludzi był także przejazd metrem, a ostatniej grupie udało się zwiedzić warszawskie zoo.

Profesjonalną obsługę transportową wycieczki zapewniła firma z Jasła Usługi Transportowe Marek Ryba, a noclegi i wyżywienie – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Markach koło Warszawy. W realizację projektu, oprócz członków Stowarzyszenia, niewątpliwy wkład niefinansowy wnieśli dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjów, którzy przyczynili się to nagłośnienia prowadzonego projektu oraz opiekunowie i wychowawcy klas, którzy bezpłatnie pełnili opiekę nad uczestnikami wycieczki. Ponadto, w celu zapewnienia możliwie największego bezpieczeństwa podczas podróży, policja skontrolowała przed wyjazdem stan trzeźwości kierowców, a Inspekcja Transportu Drogowego – stan techniczny autokaru.

Zwiedzanie stolicy okazało się być dla młodych ludzi niezwykłą atrakcją, o czym świadczą opinie uczestników tej wycieczki oraz wypełniane przez nich ankiety ewaluacyjne, mające posumować jakość realizowanego projektu – większość uczniów uznała program wycieczki za atrakcyjny, młodzi ludzie czuli się bezpieczni, uznali, iż atmosfera na wycieczce była sympatyczna a wycieczka spełniła swój podstawowy cel – pogłębiły się więzi między nowymi kolegami i koleżankami.

A tak pobyt gimnazjalistów w Warszawie relacjonuje kierownik grupy III ? Pani Cecylia Piwowar:
Pierwszoklasiści gimnazjów naszej gminy w tym roku wyjątkowo ciekawie rozpoczęli naukę w nowej szkole, bowiem w miesiącu wrześniu aż 5 dni spędzili w stolicy. Dzięki działaniom LGD Stowarzyszenia ,,Subregion magurski ? szansa na rozwój`` uczniowie klas pierwszych gimnazjów w Nowym Żmigrodzie, Nienaszowie, Łężynach, i Kątach mieli okazję poznać Warszawę, a jednocześnie zintegrować się, ponieważ w wyjazdach uczestniczyli uczniowie z różnych szkół.

Program wycieczki był bardzo atrakcyjny. Młodzież zwiedziła m.in. Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście i okolice, Łazienki, Pałac Prezydencki. Byliśmy także przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie zachwycaliśmy się perfekcyjnie wykonaną zmianą warty. Bardzo ciekawe okazało się Muzeum Pożarnictwa. Nie tylko eksponaty, najstarsze wozy i sprzęt strażacki budziły zaciekawienie, ale także niezwykle interesujące były opowieści pracowników muzeum. Na Zamku Królewskim, pełnym bogactwa i przepychu czuć było atmosferę czasów królewskich. Warszawskie zoo należy do miejsc najczęściej odwiedzanych w Polsce ? w rankingu tych miejsc znajduje się na 2 miejscu po Wawelu. Nasza grupa miała możliwość zwiedzenia tego pięknego miejsca, gdzie różnorodność zwierząt i roślin zachwyca i zadziwia. Piękne jest warszawskie zoo ? dużo miejsca dla zwierząt, idealne warunki dla zwiedzających. Widać dbałość zarówno o mieszkańców zoo jak i o zwiedzających.

Niezwykle ciekawe okazało się spotkanie z posłem Kasprzakiem. Pan poseł czekał na nas przed budynkiem Sejmu. Towarzyszył nam przez cały czas zwiedzania siedziby Sejmu. Tradycyjnie zwiedzanie Sejmu trwa około 1 godziny ? nasz pobyt przedłużył się. Dzięki gościnności i życzliwości pana Kasprzaka, byliśmy w Sejmie szczególnie traktowani. Na sali obrad uczniowie zadawali bardzo interesujące pytania. Pytali o biopaliwa, autostrady, inwestycje, obiekty sportowe. Poseł Kasprzak starał się o szczere i wyczerpujące odpowiedzi. Na koniec otrzymaliśmy od pana posła cała reklamówkę cukierków. Pamiątkowe zdjęcia na terenie Sejmu uwieczniły to niezwykle ciekawe spotkanie.

Po spotkaniu z posłem czekała na nas kolejna atrakcja ? Pałac Kultury. Nie tylko wyjazd windą na 30. piętro i podziwianie Warszawy z takiej wysokości budziły zachwyt i zapierały dech w piersiach, ale także bardzo ciekawa okazała się wystawa Żyj zdrowo! Sport i szpinak.

Tym, co lubią nowoczesność i tzw. wielki świat bardzo spodobały się Złote Tarasy ? jedna z najefektowniejszych inwestycji w branży centrów handlowych.

W drodze powrotnej wstąpiliśmy na lotnisko Okęcie ? była okazja zobaczyć startujące i lądujące samoloty.

Wspólne zwiedzanie najciekawszych miejsc, wspólne wieczory, posiłki, a nawet jazda w autobusie integrowały grupę i pozwalały lepiej się poznać. Przez te pięć dni polubiliśmy się wzajemnie, nawiązały się nowe przyjaźnie, a nawet sympatie międzyszkolne.

Nad bezpieczeństwem dzieci czuwali doświadczeni nauczyciele: mgr Wiesława Popek, mgr Stanisław Zoła, mgr Andrzej Mroczka, mgr Waldemar Tokarczyk, którym serdecznie dziękuję za współpracę, pomoc, odpowiedzialność i zaangażowanie podczas tego pięciodniowego pobytu w stolicy.

Podziękowania należą się przede wszystkim pomysłodawcom i realizatorom tego wyjazdu, czyli Lokalnej Grupie Działania Stowarzyszenie ?Subregion magurski ? szansa na rozwój?. Chwalić należy takie działania, które mają na celu dobro i rozwój dzieci i młodzieży. Dla większości uczestników wycieczki był to jedyny taki dłuższy wyjazd, pierwszy pobyt w Warszawie. Należy dodać, iż była to wycieczka całkowicie bezpłatna, w całości finansowana przez ?Subregion? ze środków Programu Integracji Społecznej.